Marketing miejsca wideo. 10 pomysłów na markę miasta i nie tylko

Wideo marketing miejsca posiada wiele zastosowań. Wykorzystują go samorządy (i nie tylko), którym zależy na efektywnej komunikacji wizualnej. Marketing w formie wideo jest więc dobrym pomysłem na markę miasta. I nie zawsze musi mieć formę krótkiego spotu wideo na 30 sekund. Poniżej przedstawimy Wam 10 pomysłów na to, jak można wykorzystać wideo marketing miejsca w mieście, gminie, powiecie oraz instytucjach publicznych. 

W SKRÓCIE:

  • Marketing miejsca to inaczej marketing terytorialny, którego przedmiotem są między innymi organizacje lokalne, czy też instytucje publiczne.
  • City placement nie musi dotyczyć miasta samego w sobie. Warto skupić się na miejscach wyróżniających dane terytorium, aby pokazać jego ogólny potencjał. Niech ogranicza cię twoja wyobraźnia, nie kilometry.
  • Wideo wykorzystywane w marketingu miejsca nie musi trzymać się wcześniej przyjętych ram. Najważniejszy jest pomysł i pewność tego, jaki efekt ma przynieść nasz materiał.
  • Aby osiągać wyniki, bądź na bieżąco. Kreuj swój wizerunek biorąc udział w trendujących przekazach, jakimi są między innymi challenge. Czasami sama obecność świadczy o organizacji. 
  • Dobry branding miejsca przyciąga inwestorów. Pokaż się z jak najlepszej strony. Czasami sucha prezentacja i liczby na papierze nie wystarczą. Wykorzystanie wideo w marketingu miejsca to lepszy sposób na pokazanie terenów inwestycyjnych czy potencjału gospodarczego regionu. 
  • Jeśli zależy Ci na przyciągnięciu uwagi, skup się na tym, co możesz przedstawić przy pomocy rankingów. Ciekawość odbiorcy to twój przepis na sukces. 
  • Transmisje na żywo to sposób na zapewnienie sobie widowni zarówno stacjonarnie, jak i online. Zadbaj o swoich odbiorców i pozwól im uczestniczyć w swoim wydarzeniu na odległość.

 

SPIS TREŚCI:

Czym jest marketing miejsca?

Drugie życie starodruków, czyli wideo dla biblioteki

„Anonimowy bohater”, czyli reportaż, dokument i spot wideo o mieście w jednym

Cel uświęca środki

Trendy a marketing miejsca

City placement jako sposób dotarcia do inwestorów

Obudź ciekawość w odbiorcy

Pochwal się ważnym dla regionu wydarzeniem

Obecność na odległość. Zrób transmisję live

Powrót do przeszłości

Wideo dla samorządu. Poznaj swoje miasto w odcinkach, czyli telewizja samorządowa

 

Czym jest marketing miejsca?

 

Marketing miejsca, znany również jako marketing terytorialny to szereg działań, które skutkują zaspokojeniem potrzeb jednostek lokalnych.

Jego celem marketingu miejsca jest dotarcie do odbiorców w naszym najbliższym otoczeniu, aby przy uwadze na ich wymagania i potrzeby dążyć do coraz to lepszego odbioru naszej organizacji. Dobrze prowadzony marketing miejsc skutkuje poprawą wizerunku, a także zadowolenia z naszej działalności wśród odbiorców.

 

Drugie życie starodruków, czyli wideo dla biblioteki


Przedmiotem marketingu miejsca (marketingu terytorialnego) są między innymi organizacje lokalne, czy też instytucje publiczne. Do jednej z nich należy Biblioteka Elbląska, która w niekonwencjonalny sposób zachęca na odwiedzenie wystawy.

Każdemu z nas na pewnym etapie życia książki kojarzyły się ze znudzeniem, a na samą myśl o bibliotece i lekturach szkolnych robiło się nam słabo. Na przekór ogólnie przyjętym stereotypom wychodzi ,,Świat natury – nowe życie zdjęć ze starodruków”, czyli spot wideo promujący wystawę historyczno-przyrodniczą.

Wykorzystanie w nim zabytkowych zbiorów placówki, to dowód na to, że biblioteka przestaje być tylko półkami ze starymi, zakurzonymi książkami. Dzięki animacji ożywają nawet te najstarsze ze starodruków, o których istnieniu wiedzieli nieliczni.

Tak prowadzony branding miejsca pokazuje instytucje w całkowicie inny sposób, a zbiory niegdyś zapomniane otrzymują swoje drugie życie. 

 

,,Anonimowy bohater”, czyli reportaż, dokument i spot wideo o mieście w jednym


Mówi się, że ludzie to żywe książki. Ich historie to często inspiracja dla autorów książek i reżyserów filmowych.

Jeśli więc z Twoim miastem lub regionem związana jest historia kogoś ważnego lub ciekawego – wykorzystaj to w wideo marketingu miejsca.

Po nieco dziennikarską formę sięgnęliśmy przy historii o Piekarczyku pt. ,,Anonimowy bohater”. Odchodząc od standardowego spotu promocyjnego, zdecydowaliśmy się na produkcję reportażu, który dzięki dodatkowemu wykorzystaniu animacji opowiada historię Piekarczyka od początku do końca.

Jak widać, city placement nie musi dotyczyć miasta samego w sobie. Warto sięgać po wartości i jednostki, które żyją w pamięci mieszkańców miasta.

 

Cel uświęca środki i czasem musi wyjść poza ramy


Przyjęło się, że spot reklamowy powinien być krótki, aby odbiorca nie musiał zbyt wiele czasu poświęcać na przyswajanie informacji w nim zawartych. A co jeśli 30 sekund to za mało?

Czasami warto wyjść naprzeciw i stworzyć coś pozornie nieodpowiedniego.

Wykorzystywanie wideo w marketingu miejsca nie musi równać się tylko z krótkimi treściami, zwłaszcza gdy jest nad czym się pochylić.

Tak było w przypadku filmu promocyjnego Powiatu Elbląskiego. Materiał liczący 16 minut jest pewnego rodzaju wizytówką całego powiatu.

Biorąc pod uwagę fakt, że film podzielony jest na 9 gmin, długość materiału jest jak najbardziej uzasadniona. Staje się ciekawy dla inwestorów zainteresowanych potencjałem gospodarczym regionu, jak i samych mieszkańców.


„Ale 16 min to przegadane wideo!” – mówisz?

Uspokajając tradycjonalistów, przedstawiamy także krótki spot wideo, dotyczący marki miasta Elbląg.

Oprócz eksperymentów czasem warto skupić się również na zabawie formą, która potrafi zaskakiwać. Pokazuje to film promujący miasto Elbląg, w którym użyto trzymającego w napięciu storytellingu.

Jak się okazuje, do pokazania naszego miejsca nie wystarczy jedynie zmieszczenie się we wcześniej przyjętych ramach.

 

Trendy a marketing miejsca


Nie od dziś wiadomo, że warto wykorzystywać trendy w wideo. Nawet, jeśli okaże się, że to chwilowa moda.

Mówi się, że kto późno przychodzi, sam sobie szkodzi. Podobnie jest w marketingu miejsc. Czasami wystarczy moment, aby uchwycić niecodzienny widok.

Obserwuj trendy. Kiedy coś ważnego dzieje się blisko Ciebie – sfilmuj to!

Nasz film na temat Przekopu Mierzei Wiślanej to jeden z najczęściej oglądanych materiałów na naszym kanale YouTube. Recepta? Trendujący temat, który stał się przedmiotem wyszukiwań.

Warto wykorzystywać potencjał pierwszego filmu i iść za ciosem. Zwłaszcza jeśli mamy pewność, że wcześniej podjęty przez nas temat, będzie aktualny przez kolejne tygodnie. Dlatego jakiś czas później na naszym kanale pojawił się kolejny materiał, który był aktualizacją prac nad Mierzeją Wiślaną.

Ok, a co, kiedy nic takiego się nie dzieje w regionie?


Sprawdź, co jest trendy w social media.

Na schemacie trendów bazują challenge, które często bywają okazją do pokazania organizacji z całkowicie innej strony. Przykładem może być #GaszynChallenge, w którym wzięła udział Komenda Miejska Policji w Elblągu.

Podjęcie wyzwania to możliwość dotarcia do szerszego grona odbiorców, chociażby poprzez skalę całego przedsięwzięcia. Co więcej, podjęcie się challengu skutkuje ciekawym materiałem wideo dla instytucji publicznej, która nie chce być postrzegana jako przestarzała i skostniała struktura.

 

City placement jako sposób dotarcia do inwestorów


Szukasz inwestora? Pokaż mu potencjał poprzez wideo.

Wideomarketing miejsca to okazja na pokazanie potencjału, jaki mogą wykorzystać inwestorzy.

Kolejnym przykładem są filmy inwestycyjne dla obszarów na terenie oraz w okolicy Elbląga. Takie rozwiązanie motywowane jest faktem, że samo ogłoszenie, czy oferta na stronie urzędu nie zawsze wystarcza.

Marketing terytorialny w połączeniu z wizualną formą prezentacji potrafi przedstawić perspektywy czekające na przedsiębiorców. Towarzyszące wideo marketingowi  grafiki oraz prowadzona narracja w blisko 2 minuty potrafi przekazać wszystkie najważniejsze informacje dotyczące terenu inwestycji.

 

Obudź ciekawość w odbiorcy


Chcesz przedstawić swoje miejsce w nieco inny sposób? Masz wiele do przekazania, ale boisz się o cierpliwość odbiorcy? Nic tak nie zżera jak ciekawość, dlatego warto sięgnąć po zestawienia lub wyliczenia, które przyciągają uwagę.

Po takie właśnie rozwiązanie sięgnęło miasto Elbląg. Każdy przecież chce poznać tajemną wiedzę o tym, co znalazło się na miejscu pierwszym.

Co więcej, tego rodzaju marketing miejsc to świetny materiał na social media, na których królują materiały bazujące na ciekawostkach. Zawsze możesz zaryzykować i podzielić film na dwie części, aby zatrzymać odbiorcę na dłużej na swoim profilu. Przy okazji gwarantujesz sobie więcej materiału pojawiającego się na twoich mediach społecznościowych. 

 

Pochwal się ważnym dla regionu wydarzeniem


Wykorzystywanie wideo w marketingu miejsca to sposób na pokazanie tego, co ważnego lub ciekawego dzieje się w twojej okolicy.

Pokaż najciekawsze momenty wydarzenia, aby zachęcić do współpracy lub wzięcia udziału w kolejnych edycjach.

W 2019 realizowaliśmy spot dotyczący Regat Trzech Marszałków, który angażował województwo pomorskie, warmińsko-mazurskie oraz rosyjski Obwód Kaliningradzki.

Projekt ten jest świetnym przykładem na to, że marketing miejsca nie musi zamykać się na jedną organizację. Daj sobie szansę, aby pochwalić się swoją pracą i regionem. Pamiętaj, że marka twojego regionu nie buduje się sama.

Wideo pomaga nagłośnić wydarzenie w twojej okolicy, poszerzyć wiedzę o twoim miejscu i co najważniejsze – zachęcić do udziału mieszkańców i uczestników spoza regionu.

 

Obecność na odległość. Zrób transmisję live


Koronawirus dał się we znaki działalności prowadzonej na każdym już szczeblu, jednak nie tylko on bywa powodem nieobecności na wydarzeniu.

Wybawieniem dla takich sytuacji są transmisje na żywo, które pomagają zmienić lokalny event w ogólnopolski.

Przykładem wykorzystania streamingu w marketingu miejsca była transmisja z I Testu Wiedzy o Elblągu. Wydarzenie odbywało się w Centrum Spotkań Europejskich ,,Światowid”, jednak dostęp do niego mieli wszyscy z dostępem do internetu.

Nadal nie wiesz jak pogodzić obostrzenia ze swoim wydarzeniem? Zrób transmisję na żywo z organizowanego eventu. Niech ci, którzy nie mogą wziąć udziału stacjonarnie, uczestniczą online.

 

Marketing miejsca a powrót do przeszłości


Realizacja ,,Retro TV” to propozycja dla tych, którzy chcą spróbować czegoś ,,nowego”.

Mówi się, że kiedyś to było… Nic nie stoi na przeszkodzie, aby chociaż na chwilę cofnąć się w czasie.

Jeżeli masz możliwość wykorzystania archiwalnych zdjęć, możesz z łatwością pokazać, jak zmieniło się miasto na przestrzeni lat (na zasadzie kontrastu – przed i po, kiedyś i teraz). Oczywiście pokazuj, jak zmieniło się na lepsze 😉

Nawet w życiu codziennym zauważalny jest trend na oldschoolowe materiały zaczerpnięte z naszych archiwów. Widzimy to chociażby na przykładzie grupy na Facebooku Retro Elbląg.

Każdy z nas lubi sięgnąć pamięcią, do czasów beztroski. Nie bój się treści retro i uderz w sentymentalne tony. Pokaż, jak było kiedyś i jak jest teraz.

 

Wideo dla samorządu. Poznaj swoje miasto w odcinkach, czyli telewizja samorządowa


Często wideo dla instytucji publicznych to sposób na ocieplenie wizerunku organizacji i jej pracowników. Po takie rozwiązania sięgnął zarząd Miasta Elbląg.

,,Nasz Elbląg” to cyklicznie prowadzony magazyn, który pozwala mieszkańcom być na bieżąco z tym, co dzieje się w okolicy. Relacja wydarzeń organizowanych w regionie, czy też wcześniejsza informacja o nich nie musi być ogłaszana jedynie na oficjalnej stronie internetowej.

Zrób swój wideo magazyn samorządowy, w którym regularnie będziesz informował o realizowanych działaniach ważnych dla regionu. W takiej formie możesz pokazywać relacje z organizowanych wydarzeń, zapowiadać remonty, pokazywać ich efekty, przeprowadzać wywiady z ciekawymi ludźmi, pokazywać pracę samorządu na rzecz mieszkańców etc.

Możesz też opowiedzieć, jak wygląda praca Twojej instytucji od kuchni – jakimi sprawami się zajmujesz i jaki to ma wpływ na mieszkańców. W tym duchu zrealizowaliśmy aż 26 odcinków programu „Czas na Parlament Europejski” – magazyn wideo, w którym zdradzaliśmy kulisy pracy w unijnych instytucjach.

Podsumowanie

Jak pokazują przytoczone przykłady, marketing miejsca nie musi być jedynie prezentacją miasta lub urzędu.

Swoje miejsce reklamować możemy na wiele sposobów, chociażby poprzez relacjonowanie wydarzeń organizowanych na jego terytorium.

Warto także pamiętać o rozwiązaniach takich jak transmisje na żywo, czy też serie na YouTube, dzięki którym regularnie możemy dodawać filmy w celach promocji naszego urzędu lub samorządu.

Możliwości jest wiele i nie zawsze te tradycyjne, są najskuteczniejszymi rozwiązaniami dla naszej organizacji. Aby dowiedzieć się, co sprawdzi się najlepiej w twoim przypadku, odezwij się o do nas.