Ok, mam spot wideo. Co dalej z nim robić?

Wymagania konsumentów rosną. Wiąże się to ze zwiększającą się ilością godzin, które spędzamy w internecie na oglądaniu filmów. Nic dziwnego, że coraz więcej firm decyduje się na produkcję materiałów wideo. Należy jednak pamiętać, że kluczem do sukcesu nie jest sam film, a to, jak go wykorzystamy.

 

W SKRÓCIE

 

  • Aplikacje społecznościowe coraz bardziej opierają się na przekazach wideo. Średnio 16 godzin tygodniowo spędzamy na oglądaniu filmów online.
  • Wykorzystanie wideo na stronie internetowej zwiększa szansę na pojawienie się w wyszukiwaniach przeglądarki o 53 razy.
  • Często już sama obecność wideo na stronie, czy social mediach jest informacją o firmie i sposobie zarządzania nią.
  • Dodaj napisy do filmu, aby zwiększyć jego dostępność.

 

SPIS TREŚCI

 

  1. Jak zarządzać spotami wideo?
  2. Publikowanie wideo na stronie internetowej
  3. Wideo w social mediach
  4. Pokaż siebie i swoje wideo na stoisku promocyjnym
  5. Wykorzystywanie wideo w remarketingu

 

Badania wykazują, że średnio 16 godzin w ciągu tygodnia przeznaczamy na oglądanie filmów. To one przyciągają największą uwagę, stąd też specjaliści decydują się na coraz częstsze działania opierające się na wideo marketingu. Czasami wydaje się nam, że posiadanie materiału to koniec naszych działań. Niestety samo wrzucenie go na kanał na YouTube, bądź stronę to zmarnowanie potencjału, jaki tkwi w wideo marketingu.

 

Jak zarządzać spotami wideo?

 

Stworzenie dobrego wideo wiąże się również z ponoszeniem kosztów, które towarzyszą produkcji. Zatrudnienie ekipy filmowej, aktorów lub też przygotowanie scenerii potrafi wynieść niemałe pieniądze. Nie oznacza to tego, że nie warto korzystać z wideo marketingu. Zawsze w filmie wystąpić mogą nasi pracownicy lub my sami, aby przysłowiowo pokazać “ludzką twarz” firmy.

 

Co jednak z materiałem, który już posiadamy? Co zrobić, aby jak najlepiej wyeksponować nasze wideo, nie tracąc przy tym zainwestowanych wcześniej pieniędzy? Odpowiedź może być prostsza, niż nam się wydaje. Wystarczy połączenie gotowego wideo z obecnymi działaniami firmy. Warto jednak pamiętać, aby nie odkrywać kart zbyt wcześnie, zwłaszcza gdy mówimy o naszej aktywności w social mediach.

 

Publikowanie wideo na stronie www

 

Pierwszym z rozwiązań jest umieszczenie spotu wideo na naszej stronie internetowej. To na niej najczęściej szukają odpowiedzi nasi obecni i przyszli klienci. Czasami suche aktualności nie wystarczają. Co więcej, mogą świadczyć o braku pomysłu na funkcjonowanie strony. Obecność materiałów wideo wpływa korzystnie nie tylko na odbiór przez użytkownika, ale i pozycjonowanie. Badania dotyczące zastosowania wideo marketingu wykazują, że obecność filmów na stronie głównej zwiększa szansę pojawienia się w wyszukiwaniach przeglądarki aż o 53 razy. 

 

Obecność naszego klienta nie musi kończyć się na stronie internetowej. Posiadanie wideo na stronie to także okazja na zaproszenie do obserwowania naszych social mediów i kanału na YouTube. Zwłaszcza gdy nie chcemy doprowadzić do przeładowania witryny filmami, do których zdecydowanie lepiej przystosowany jest wspomniana wcześniej platforma streamingowa.

 

Więcej o badaniach dotyczących wideo marketingu: Statystyki wideo, czyli czy wideo się opłaca?

 

Wideo w social mediach

 

Aplikacje takie jak Instagram, czy Facebook coraz bardziej opierają się na wideo. Sam Facebook według statystyk Digiday gromadzi ponad 8 miliardów wyświetleń dziennie. Od 2017 roku niewątpliwym gigantem jest TikTok, na którym wszystkie dodane materiały są dodawane w formie filmów. Pomimo pierwotnie rozrywkowego wykorzystywania aplikacji coraz więcej marek decyduje się na poszerzenie swoich działań. Swoje konta na TikToku posiadają największe firmy m.in. Ryainar, CCC, Zalando, Redbull czy Rossmann.

 

Z potencjału mediów społecznościowych należy korzystać z rozwagą. Mowa tutaj również o sposobie zamieszczania naszych filmów. Wcześniej wspomniany TikTok jest zwolennikiem krótkich formatów. Co prawda można dodawać materiały powyżej 2 minut, jednak największą szansę na viral, czyli nagranie królujące w danej chwili wśród użytkowników, mają filmy kilkusekundowe. Posiadając dłuższe formaty, nie jesteśmy skazani na porażkę. Zarówno na TikToku, jak i Instagramie swój film możemy wykorzystać nawet kilkukrotnie.

 

Jednym z rozwiązań może być zajawka naszego filmu, czyli najważniejsze i najbardziej interesujące momenty. To one mają za zadanie wzbudzić zainteresowanie i przyciągnąć odbiorcę, aby został dłużej na naszych social mediach. Na Instagramie i Facebooku możemy to wykonać za pomocą stosunkowo nowej opcji, jaką jest zamieszczanie reelsów. Warto jednak pamiętać o tym, że są to filmy o orientacji pionowej, typowej dla smartfonów.

 

Oprócz zapowiedzi swój materiał możemy opublikować w kilku częściach. Zwiększy to zarówno atrakcyjność, jak i szanse na wyświetlenia i pojawienie się na stronach głównych. Algorytmy bywają nieprzewidywalne, dlatego im większa ilość dodawanych materiałów, tym większa szansa na viral. Nie zapominajmy przy tym o jakości naszych filmów, która również wpływa na odbiór.

 

Pokaż siebie i swoje wideo szerzej

 

Spot wideo nie musi mieć swojego przeznaczenia jedynie w internecie. Jednym ze sposobów promocji są targi, na których prezentujemy swoją firmę wraz z zasobami. Podobno nie ma nic lepszego niż rozmowa twarzą w twarz, jednak nawet ona nie zawsze musi zachwycić klienta. Aby pokazać się od nieco innej strony, warto zabrać ze sobą gotowe już spoty wideo. Skoro coś już posiadamy, warto to wykorzystywać. Nie oznacza to jednak tego, aby podczas targów polegać jedynie na pokazie wideo.

 

Przygotowane filmy jeśli wyposażone są w napisy lub opierają się tylko na obrazie, możemy użyć jako tła naszego stoiska. Nie musi być to ogromny telebim zajmujący całą przestrzeń. Wystarczy jeden ekran w miejscu, do którego zainteresowani mają najlepszy dostęp. Wideo na targach może być również częścią naszego scenariusza zaplanowanego na to wydarzenie. Oznacza to, że pokaz filmu może być jednym z punktów w naszym programie. W przypadku, gdy nasza firma jest sponsorem lub współorganizatorem wydarzenia, warto zadbać o promocję organizacji podczas seansu naszego filmu. Dobrym rozwiązaniem będzie wybór krótkiego spotu wideo po to, aby pokazać się z jak najlepszej strony, nie zanudzając przy tym potencjalnych klientów.

 

Zostając przy prezentacji naszego wideo, nie trzeba wyjeżdżać poza teren firmy, aby je wykorzystać. Spoty mogą być wyświetlane w siedzibie firmy po to, aby klient w tak zwanym międzyczasie mógł szerzej zapoznać się z ofertą. Jest to również alternatywa dla standardowych artykułów promocyjnych takich jak plakaty lub broszury informacyjne.

 

Wykorzystanie wideo w reklamach

 

Remarketing to jedna z form reklamy polegająca na ponownym nawiązaniu kontaktu z użytkownikiem  po jego interakcji z naszą stroną, aplikacją lub sklepem internetowym. Najczęściej ma miejsce za pomocą reklam targetowanych względem wcześniejszych wyszukiwań i działań na stronie. Jednym z rodzajów remarketingu może być remarketing wideo, odnoszący się do reklam m.in. na platformach streamingowych lub innych aplikacjach wspieranych reklamowo przez Google. W przypadku wykorzystania istniejącego już wideo nie musimy martwić się o kolejne wydatki, z racji bazowania na gotowych już materiałach. Działania w związku z kampanią reklamową możliwe są do wykonania za pośrednictwem Google AdWords.

 

Zostając przy reklamach. kolejnym ze sposobów eksploatowania naszego wideo jest reklama płatna, która pomoże w zgromadzeniu klientów, przy wykorzystaniu posiadanych już materiałów. Z racji tego, że sama usługa reklamowania się na stronach jest płatna, warto zaoszczędzić na materiałach. W tym przypadku gotowe już wideo może być wybawieniem.

 

Podsumowanie

 

Marketingowcy coraz częściej decydują się na kampanie wideo. Badania zarówno w przypadku portali społecznościowych, jak i streamingowym wykazują, że to wideo ma największy potencjał. Wyżej wymienione pomysły pomogą Ci w przypadku posiadania już materiału. Jeśli jednak zastanawiasz się nad wykorzystaniem filmu u siebie, zapraszamy do zapoznania się z naszymi wcześniejszymi realizacjami. Zadbamy o to, abyś pokazał się z jak najlepszej strony.

 

Poznaj bliżej wideofilmowanie Truso Media i wyraź swój punkt widzenia.