10 najciekawszych kampanii marketingowych wideo 2021 roku

Pomimo pandemii 2021 rok był pod wieloma względami wyjątkowy. Dalej obecny koronawirus zmusza marketingowców do wyboru coraz to nowszych rozwiązań, również przy tworzeniu kampanii marketingowych. Nowości i niekonwencjonalnych podejść w 2021 zapewnił nam wideo marketing.

Poniżej przedstawiamy najciekawsze kampanie, które zwróciły naszą uwagę w 2021 roku. 

 

SPIS TREŚCI

 

M&M’s zachęca do spotkań | Mars Wrigley

Randomowe historie jako sposób na wideo marketing | Storytel

Tak to robi Ekipa. Marketingowa kampania wideo dla młodszych pokoleń | Ekipa

Fanatyzm w kampanii YouTube | OLX

Czym jest rap? | Spotify

Mata przejmuje Maka | McDonald’s

Podsiadło razem z Credit Agricole ratują środowisko | Credit Agricole

Spider-man podróżuje Hyundaiem do domu | Hyundai

Podsiadło musiał opowiedzieć o wiedźmińskiej pasji | Netflix

Zielona sowa i piosenki Dua Lipy kluczem do sukcesu | Duolingo

Fajne te Wasze przykłady, ale to wszystko nie na mój budżet!

Trendy wideo na 2022 r.

 

W SKRÓCIE

 

  • Twórcy kampanii marketingowych z racji trwającej pandemii muszą sięgać po coraz to nowsze rozwiązania. Sposobem na dotarcie do szerokiej publiczności jest m.in. wykupienie czasu antenowego na największych imprezach sportowych. Szansę zwiększa także wykorzystywanie obecnie panujących trendów w popkulturze
  • Marketing wideo oprócz tradycyjnego kanału przekazu, odnosi znaczące sukcesy na platformach streamingowych. Wyższe zwroty inwestycji kampanii YouTube względem reklam telewizyjnych przynosi blisko 77% przypadków
  • Publikowanie kampanii marketingowych wideo w postaci odcinków zwiększa prawdopodobieństwo dotarcia do klienta oraz zachęca do śledzenia na bieżąco kont społecznościowych marki
  • Połączenie wideo marketingu oraz marketingu społecznego wpływa na odbiór marki, jako zaangażowanej społecznie
  • Kreatywne przedstawienie firmy poprzez wideo marketing przy współpracy z osobami znanymi, zwiększa zasięgi kampanii
  • Obecność na TikToku oraz prowadzenie na nim aktywnej kampanii marketingowej, pokazuję, że marka trzyma rękę na pulsie, jednocześnie docierając do młodszego pokolenia

 

 

M&M’s zachęca do spotkań | Mars Wrigley

 

Dla wielu amerykanów Super Bowl jest niczym święto narodowe. Dochody z reklam na ubiegłorocznych rozgrywkach przekroczyły aż 545 milionów dolarów, pomimo 5% spadku oglądalności. Nic dziwnego, że największe marki w Stanach Zjednoczonych przeznaczają ogromne pieniądze na stworzenie najlepszej kampanii marketingowej. 

 

Coraz częściej w kampaniach wideo odnosimy się do popkultury oraz obecnego slangu. Pamiętali o tym marketingowcy pracujący przy materiałach dla M&M’s, którzy odwołali się m.in. do amerykańskiego odpowiednika polskiej ,,Grażyny”, czyli Karen, czy też do popularnych kinder party. Aby jeszcze bardziej uatrakcyjnić całą kampanię, zaproszono do współpracy znanego aktora Dana Levy’ego. 

 

M&M’s to zabawna i barwna marka – korzystanie z tego humoru i pomoc w wywoływaniu naszego  uśmiechu i poczucia bycia w społeczności jest w tym roku jak najbardziej uzasadnione. – powiedziała w nawiązaniu do ubiegłorocznego projektu Sarah Long, Dyrektorka Marketingu północnego oddziału korporacji Mars Wrigley. 

 

Randomowe historie jako sposób na wideo marketing | Storytel

 

Wielu twórców kampanii marketingowych w formie wideo zauważyło już potencjał, jaki posiada platforma YouTube. Tutaj reklamy czy kampanie wideo mogą być dłuższe, forma bardziej otwarta a język… swobodny.

Badania prowadzone przez Google potwierdziły, że w 77% przypadków kampanii YouTube przyniosły większe zwroty inwestycji od telewizyjnych.

Jak przystało na platformę streamingową do udziału w kampanii zaproszono m.in. Katarzynę Nosowską, Magdalenę Boczarską, Macieja Musiałowskiego czy też Julię Wieniawę.

Dodatkowym atutem publikowania na takich platformach jest możliwość budowania historii w kilku materiałach (odcinkach), dzięki czemu nie przesadzamy z długością pojedynczego wideo. Takie właśnie rozwiązanie wybrało Storytel.

Zaangażowanie znanych osób dodatkowo wpływa na wyświetlenia kampanii, z racji ogólnej popularności jej bohaterów. Zwłaszcza gdy wśród nich pojawiają się muzycy, a co za tym idzie muzyka towarzysząca całej kampanii marketingowej. ,,Zabierz tę miłość”, czyli utwór przewodni Random Stories przekroczył 15 milionów odtworzeń na YouTube. Premierowa piosenka zgromadziła milion wejść w zaledwie 48 godzin, wpływając tym samym na zainteresowanie video marketingiem prowadzonym przez Storytel.

Wartością dodaną jest również odniesienie się do sytuacji społecznej i trendów w niej obecnych. W finale ,,Wróżki” wyraźnie podkreślony został feminizm oraz kobieca solidarność potocznie zwana także ,,Girl power”. Odwoływanie się do ruchów społecznych, coraz częściej wykorzystywane jest w video marketingu oraz w ogólnych kampaniach marketingowych. Ubiegłoroczne działania marketingowe wskazują, że wśród wideo trendów w 2022 roku będą pojawiały się tematy takie jak solidarność, tolerancja, czy też wspólnota

 

Tak to robi Ekipa. Marketingowa kampania wideo dla młodszych pokoleń | Ekipa

 

@wersow KONKURS 🔥 NAJLEPSZE 5 TIKTOKÓW NAGRANYCH DO NASZEJ CHOREOGRAFI NAGRODZIMY KAŻDY 1000 ZŁ! #ekipa #ekipafriza #fyp #dlaciebie @jeleniewska @witkowski_ ♬ 3KIPA – Ekipa

Wykupienie Musical.ly przez właściciela TikToka w 2017 roku oraz późniejsze połączenie aplikacji było początkiem dla obecnego już kolosa wśród aplikacji mobilnych.

Coraz więcej marek decyduje się na prowadzenie swoich kampanii marketingowych na TikToku. Nadzorowanie trendów jest czasochłonne, ale to właśnie dzięki temu nasz materiał może stać się milionowym viralem.

Z racji bazowania na krótkich podkładach muzycznych do lip sync’u lub tańca to właśnie dźwięk jest bazą publikacji na TikToku. Doskonale wykorzystała to Ekipa, która podczas promowania swojej najnowszej płyty wykorzystywała swoje utwory, będące później viralowym dźwiękiem w aplikacji.

Do współpracy przy projekcie zaangażowano osoby znane z choreografii wykorzystywanej w filmach. Za taniec do ,,Ekipy” odpowiedzialny jest znany tiktoker Michał Witkowski. Łącznie do dźwięku nagrano prawie 200 tysięcy tiktoków.

Kampania wideo oczywiście szła w parze z konkursami angażującymi odbiorcę, w których można było wygrać pieniądze lub egzemplarze płyt.

Warto wspomnieć, że działania Ekipy nie ograniczały się tylko do tańca. Wykupione zostały także reklamy z ich markowymi napojami i lodami, które były wykorzystywane w filmach przez innych użytkowników.

Jak zmierzyć sukces tych działań? Chociażby tym, że kampania w pewnym momencie została przejęta przez fanów, którzy z racji popularności zarówno TikToka, jak i samych produktów Ekipy z własnej woli podawali dalej wideo z placementem.

 

Fanatyzm w kampanii YouTube | OLX

 

Seriale i rosnąca popularność serwisów VOD to już nie trend – to codzienność. Dlatego serial to dobry pomysł na marketing wideo.

Tym razem na miniserial zdecydował się serwis sprzedażowy, jakim jest OLX. Wśród głównych bohaterów pojawiają się takie nazwiska, jak Cyrwus, Kowalski, czy też Makłowicz. Seria ,,Fanatyk” podzielona jest na kilka mini sezonów, dzięki czemu wyświetlenia zarówno kanału na YouTube, jak i strony rosną, z każdym dodaniem nowego filmu.

OLX puścił oczko do młodszej publiki nawiązując do kontynuacji opowieści o ,,swoich starych” oraz produkcji z 2017 roku o tym samym tytule. Dzięki lekkiej formule nawet reklama nie jest w żaden sposób nachalna, zaś jej fragmentaryczność zachęca do śledzenia profili marki na bieżąco

Przy kampanii pracował reżyser Michał Tylka oraz scenarzysta Malcolm XD, którzy zaangażowani byli w produkcję pierwotnej wersji ,,Fanatyka”. Cała produkcja stworzona została przez dom produkcyjny F25. 

 

Czym jest rap? | Spotify

 

Ubiegły rok minął pod znakiem rapu na polskich rankingach Spotify. To Mata i Sobel zajęli kolejno 1 i 3 miejsce w rankingu najpopularniejszych artystów.

Nie dziwi więc kampania ,,Czym jest rap?”, w której wystąpili artyści z czołówek polskich rankingów. Popularność tego gatunku muzycznego wpływa na cały budżet prowadzonej kampanii marketingowej.

Do współpracy przy niej zaproszono aż 13 twórców, którzy przodują na playlistach Spotify. Wśród bohaterów pojawiają się przedstawiciele rapu zarówno starej, jak i nowej szkoły. Różnorodność tą tłumaczy Mateusz Smółka, Music Team Lead, Eastern Europe:

Jako Spotify chcemy wraz z artystami odpowiedzieć na pytanie “Czym jest rap?” – usłyszeć wiele opinii, pokazać, jak bogaty jest to gatunek, a przede wszystkim cieszyć się rapem we wszystkich jego brzmieniach.

Kampania wideo Spotify, to największa jak dotąd promocja platformy w Polsce. Warto wspomnieć, że firma coraz częściej skłania się ku wizualnym rozwiązaniom, wzbogacającym ofertę.

W corocznym ,,Wrapped” oprócz naszych najczęściej słuchanych utworów pojawiają się także krótkie filmy z wypowiedziami muzyków, którzy pojawili się w zestawieniu. Takie crossowanie formatów komunikacji to ukłon w stronę użytkowników lubiących wideo, co można zaliczyć wyłącznie na plus.

Co więcej Spotify ułatwia udostępnianie utworów, chociażby na Instagramie, gdzie oprócz miniaturki, mamy możliwość udostępnienia także piosenki wraz z flashami z teledysków. 

 

Mata przejmuje Maka | McDonald’s

 

Hiphopowe szaleństwo nadal trwa. Wskazuje na to obecność raperów w kampaniach marketingowych światowych korporacji.

To właśnie Mata, jako pierwszy polski artysta nawiązał współpracę z McDonald’s. W wyniku kampanii stworzony został specjalny zestaw rapera oraz linia odzieżowa. Do każdego zamówienia dołączane były również naklejki. Filmy promujące akcję w ramach cross postingu pojawiły się na kanale SBM Label, gdzie produkuje Mata, zaś informacja o kolaboracji opublikowana została na stronie firmy.

Sama obecność popularnego muzyka to za mało. Do sukcesu potrzebny był też dobry scenariusz. Spot został oparty o starą jak świat konstrukcję storytellingową: co by było, gdyby… Jak widać – zadziałało.

Pomimo ogólnie dobrych wyników, sprzedaż McDonald’s dzięki kolaboracji wzrosła powyżej 60%. Dzięki temu, że możliwość zamówienia zestawu Maty mieli tylko posiadacze aplikacji, wzrosła również liczba jej użytkowników aż o 150%.

Oprócz standardowej kampani marketingowej w formie wideo, Mata wraz z członkami swojej ekipy Gombao 33, 21 listopada na zakończenie współpracy pojawił się w McDonaldzie na Świętokrzyskiej w Warszawie, gdzie rozdawał autografy. Sama wideo kampania była najlepszą reklamą w październiku 2021 roku, pomimo stosunkowo później publikacji (18 października). 

 

Podsiadło razem z Credit Agricole ratują środowisko | Credit Agricole

 

Marketing społeczny i odwoływanie się do społecznej odpowiedzialności, to dla wielu podmiotów sposób na prowadzenie własnych kampanii marketingowych wideo. Chociaż tutaj samo wideo jest zwieńczeniem i podsumowanie całej akcji i wcześniejszych działań.

Współpraca z osobami znanymi pomaga zarówno w dotarciu do klienta, jak i zwróceniu jego uwagi na przedstawiany problem. Credit Agricole nawiązał długofalową współpracę z Dawidem Podsiadło, która trwa już od kwietnia 2018 roku. Są również banki, takie jak ING, które decydują się na poszczególne wideo kampanie z influencerami znanymi m.in. z YouTube.

W tym roku CA skupiło się na ekologii i w listopadzie opublikowany został spot z Dawidem Podsiadło oraz winylami z przetworzonego plastiku. Tworzywo towarzyszyło artyście już przy trasie koncertowej ,,Leśna Muzyka”, a przy ich produkcji pracował Wesley Wolfe znany z tworzenia własnych winyli. Dochód z licytacji płyt został przeznaczony na Polskie Stowarzyszenie Zero Waste.

Połączenie wideo marketingu z marketingiem społecznym to sposób na dotarcie do jeszcze większego grona odbiorców

Edukacja jest bardzo ważna, bo buduje świadomość problemu i podpowiada możliwe rozwiązania. Ale, jak wiadomo, nawyki najskuteczniej zmienia się poprzez działanie. Dlatego, po zakończeniu trasy koncertowej Dawida Podsiadło, wraz z artystą postanowiliśmy w praktyce pokazać, jak można kreatywnie wykorzystywać zużyte plastikowe przedmioty i dać im nowe życie. W ten sposób zmniejszamy ilość śmieci, a fani Dawida mają szansę zdobyć niepowtarzalną pamiątkę – wyjaśnia Jędrzej Marciniak, wiceprezes Credit Agricole.

 

Spider-man podróżuje Hyundaiem do domu. | Hyundai

 

Czasami warto pamiętać o tradycyjnej metodzie, jaką jest product placement. Wie o tym Hyundai, który jest dowodem na słabość branży motoryzacyjnej do kina.

Cztery lata wcześniej w ramach premiery filmu Spider-Man: Homecoming podobnie jak Hyundai o przygotowanie spotu z Hollandem pokusiła się niemiecka firma motoryzacyjna – Audi.

Filmy Marvela to jedne z najbardziej dochodowych produkcji na świecie, o czym świadczą dochody z ostatniej premiery. No Way Home wynikami sprzedaży wyprzedził nawet ,,Titanica”, zatem nic dziwnego, że praktycznie co roku możemy z przyjemnością oglądać owoce tego mariażu w postaci udanych kampanii wideo marketingowych.

Najnowsza część Spider-Mana to fenomen zarówno wśród krytyków, jak i fanów, dlatego na długo przed premierą pojawiały się reklamy do niej nawiązujące. Hyundai jako jeden ze sponsorów oprócz umieszczenia modelu Tucson w filmie przygotował spoty z Tomem Hollandem oraz Jacobem Batalonem w najnowszym IONIQ 5.

Oprócz samych bohaterów mamy również wiele nawiązań do samej produkcji. Nucenie przez Hollanda piosenki przewodniej z kreskówki o Spider-Manie, czy też wspomnienie o ,,Nedowym zmyśle” sprawia, że cała kampania jest także dodatkiem dla fanów, a nie jedynie kolejną reklamą sponsora.

Za reżyserię kampanii odpowiada Jon Watts, który pracuje przy oryginalnej serii Marvela. 

 

Podsiadło musiał opowiedzieć o wiedźmińskiej pasji | Netflix

 

Po genialnym przyjęciu gry o Wiedźminie pojawiła się produkcja Netflixa opowiadająca o przygodach Geralta z Rivii. 17 grudnia 2021 na platformie oficjalnie pojawił się drugi już sezon Wiedźmina, a co za tym idzie również materiały promujące.

Hitem okazała się kampania wideo z Jaskrem na miarę 21 wieku, czyli Dawidem Podsiadło. Spot skrzy się humorem i to jego główna siła. Nie brakuje w niej nawiązań do serialu, a Michał Żebrowski dla prawdziwych fanów to wisienka na wiedźmińskim torcie. Pojawia się także ,,nowa szkoła” w postaci Macieja Musiała, który chcąc nie chcąc kojarzy się wielu Polakom z ,,Wiedźminem”. 

Zdaniem fanów Netflix swoim najnowszym spotem prześcignął nawet oryginalną produkcję, a sama reklama na Facebooku ma już ponad 2,7 miliona wyświetleń. Netflix zadbał o wszystko. Tak, jak często ma w nawyku, przez co ich spoty dla wielu są podręcznikowymi przykładami video marketingu.

Ponownie 2021 rok pokazuje, że dobry casting jest kluczowy w kampanii marketingowej, zwłaszcza tej wykorzystującej wideo. Angażowanie celebrytów i influencerów to połowa sukcesu dobrego wideo, jednak nie zawsze jest to wyznacznik. Grunt to pomysł i jego kreatywna realizacja, co dowiódł m.in. już film o Piekarczyku, który uratował Elbląg przed Krzyżakami (więcej o nim za chwilę).

 

Zielona sowa i piosenki Dua Lipy kluczem do sukcesu | Duolingo

 

@duolingo every time you open Google Translate, I lose a feather. #duolingo #swiftok #enchanted #languagelearning #trend #brandtok #comedy ♬ Enchanted Taylor Swift – Kaylen

Już wcześniej wspomnielismy o TikToku jako przestrzeni do tworzenia kampanii marketingowych. To w niej na dobre zadomowiło się Duolingo, czyli pierwotnie portal do nauki języków.

Ku kampaniom wideo na TikTok skłoniły się już takie firmy jak RyanAir, Zalando, czy też Redbull.

Najczęściej wykorzystywanym narzędziem przez marki są Hashtag Challenge, które bazują na dzieleniu się swoimi pomysłami przez użytkowników.

Duolingo umiejętnie wykorzystuje trendy panujące w aplikacji, dodając kilkusekundowe filmy z popularnymi dźwiękami. Ich największym osiągnięciem jest film z piosenką Taylor Swift w tle, jednak to Dua Lipa króluje wśród tiktoków Duolingo.

Profil obserwuje ponad 2 miliony użytkowników a łączna liczba polubień wszystkich filmów to ponad 35,5 miliona.

Chociaż nadążanie za trendami jest pracochłonne, pomaga w zdobywaniu nowych klientów, którzy poznali nas dopiero na TikToku. 

 

Fajne te Wasze przykłady, ale to wszystko nie na mój budżet!

 

Jasne, nie takie budżety, nie takie branże. Ale jak to bywa – to zależy.

Aby cieszyć się dobrym wideo nie zawsze musisz wydawać kilkanaście czy kilkadziesiąt tys. zł. Liczy się pomysł, a tych nam akurat nie brakuje.

Zobacz, jakie pomysły możesz wykorzystać 😉

Ożyw statyczne zdjęcia i zrób z nich animację wideo – realizacja dla Biblioteki Elbląskiej

 

W bibliotecznych zbiorach znaleźliśmy wiele ciekawych rysunków, rycin i szkiców, które postanowiliśmy ożywić za pomocą wideo.

W swoim marketingu możesz wykorzystać ten sam pomysł, który uprości całą realizację – nie potrzebujesz castingu, aktorów i celebrytów, żeby spot był ciekawy i przyciągający. Nie mówiąc już, że koszt takiego spotu wyniesie kilka, a nie kilkadziesiąt tys. zł 😉

 

Marketing miejsca, czyli spot dokumentalny

 

Spot promocyjny miasta oparty na historii dobrze znanej mieszkańcom. Zamiast opowiadać całą historię od początku wykorzystaliśmy formę dokumentu. Nie wiemy, czy wymyśliliśmy coś zupełnie nowego, jednak od widzów mieliśmy informację zwrotną, że był to powiew świeżości.

Dlatego opłaca się czasami wyjść ponad sztywne ramy.

Tutaj mamy połączenie dwóch form – spotu promocyjnego miasta + dokumentu.

Naszym zdaniem wyszedł z tego całkiem niezły spot dokumentalny 😉

 

Postaw na spot planszowy połączony z animacją

 

Często proste pomysły są najlepsze.

Kreatywność, przekraczanie granic, łączenie gatunków to jedno, ale to wszystko nie może być oderwane od Twojej grupy docelowej, która np. mówi specyficznym językiem lub potrzebuje rozwiązania określonego problemu. Wówczas warto po prostu opowiedzieć, jak Twój produkt lub usługa rozwiązują ów problem.

Możesz do tego wykorzystać spot planszowy połączony z animacją, tak jak w przypadku marki Autoscribe.

 

Trendy wideo w 2022 roku

 

Analizując kampanie marketingowe wideo z 2021 roku, możemy spodziewać się podobnych rozwiązań.

Angażowanie osób znanych, prowadzenie marketingu w mediach społecznościowych, włącznie z obecnie najbardziej popularnym, jakim jest TikTok.

Nie należy też lekceważyć przybierającego na sile trendu naturalności – w 2022 r. obejrzymy jeszcze więcej spotów wykorzystujących filmy nagrywane telefonem z ręki.

Warto skupić się również na wideo marketingu prowadzonym w ramach kampanii na YouTube.

Wśród trendów wideo 2022 roku ponownie będziemy mieli do czynienia z mini seriami prowadzonymi przez firmy.

Warto wykorzystywać możliwości, jakie dają nam platformy streamingowe, dzięki którym marketingowcy jedną kampanię marketingową będą mogli poprowadzić na wiele sposobów, chociażby za pomocą serii filmów publikowanych w internecie.