Jak prowadzić zdrowy wideo marketing? Pomysły na spoty wideo w branży medycznej

Rozwój technologii niepodważalnie wspomaga branżę medyczną. Pojawia się coraz więcej możliwości, dzięki którym ratowane jest czyjeś życie. Większe pole do popisu pojawia się również od strony marketingowej w postaci wideo marketingu. Jak się okazuje, obraz potrafi robić wrażenie nie tylko na zdjęciach rentgenowskich.

 

W SKRÓCIE:

 

  • Spoty wideo cieszą się największym zainteresowaniem wśród odbiorców. To głównie na nich opierają się obecne działania marketingowe.
  • Materiały filmowe w branży medycznej to nie tylko sposób na promocję, ale i rozluźnienie napięcia u pacjentów, którzy szukają dla siebie najlepszej opieki.
  • Pierwszym, co robi klient, jest sprawdzenie o nas informacji, dlatego warto zadbać o to, aby strona oprócz podstawowych danych posiadała wideo. To ono odpowiada zarówno za pierwsze wrażenie, jak i pozycjonowanie w wyszukiwarce.
  • Każdy materiał niezależnie od tego, czy to spot promocyjny, instruktaż, czy film jubileuszowy ma za zadanie pokazać nas z jak najlepszej strony. Przy marketingu wideo warto mieć jednak na uwadze czas jego trwania. Ma on nie tylko dotrzeć do odbiorcy, ale i sprawić, aby pozostał na dłużej, dlatego ważne są pierwsze sekundy filmu oraz cała jego długość.
  • Czytaj także: Marketing miejsca wideo. 10 pomysłów na markę miasta i nie tylko

 

SPIS TREŚCI:

 

 

Coraz ciężej jest znaleźć branżę, która rezygnowałaby z działań marketingowych. Klient stara się być jak najbardziej zorientowany, przez co rośnie popyt na materiały wideo. Postępy w technologii bezpośrednio dotyczą także lekarzy i specjalistów, którzy mogą liczyć na pomoc w zakresie obrazu podczas operacji, jak i badań z jego wykorzystaniem. Zarówno zabiegi, jak i skomplikowane operacje wzbudzają zainteresowanie, zmniejszając tym samym napięcie u pacjentów. Poniżej przedstawimy kilka pomysłów na to, jak wykorzystać spoty wideo w branży medycznej.

 

Spoty promocyjne jako szansa na dotarcie do klientów

 

Badania dotyczące sprzedaży pokazują, że wideo produktu skłania 64% klientów na sfinalizowanie swoich zakupów. Podobnie jest w sytuacjach, gdy szukamy informacji na temat placówek, z których powinniśmy skorzystać.

Film promocyjny staje się wizytówką organizacji i to on przygotowuje nas na to, czego możemy się spodziewać po danej instytucji. Przeprowadzane analizy społeczeństwa nadal potwierdzają obawę pacjentów przed poddawaniem się rutynowych badań. Na podstawie wyników Narodowego Testu Zdrowia Polaków z 2020 roku wynika, że zaledwie 29% respondentów bada swój cholesterol, zaś 61% badanych w przedziale od 55 do 64 r.ż. przyznaje, że nigdy w życiu nie poddało się kolonoskopii.

 

Promocja oddziału – Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu

Spoty wideo wykorzystywane w branży medycznej mogą być szansą na zmniejszenie obawy wśród pacjentów. Zarówno przed samym poddaniem się badaniu, jak i wizycie u lekarza specjalisty. W celu promocji oddziału na spot promocyjny zdecydował się Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu. Film promocyjny pododdziału położniczego jest przykładem, że nie każdy film musi opierać się na quasi wywiadach ze specjalistami. Przez cały film towarzyszy nam głos lektora, który w nawiązaniu do przedstawianych ujęć przedstawia szerzej ofertę jednostki.

 

 

Film promocyjny – LIFE CLINICA

Zdrowie to nie tylko profilaktyka, ale i leczenie rehabilitacyjne. Ciężko oddać swoje zdrowie bez zastanowienia, przez co szukamy najlepszej dla nas opcji. Dotyczy to również rehabilitacji, która czasami okazuje się ostatnią deską ratunku. Spot wideo dla LIFE CLINICA jest zorientowany na promocję zarówno placówki, jak i dbania o zdrowie. O usługach rehabilitacyjnych kliniki opowiada osoba bezpośrednio za nie odpowiedzialna. Obecność eksperta zwiększa nie tylko zaufanie do wykonywanych zabiegów, ale i wiedzę na temat sposobu ich wykonywania.

 

 

Czas ma znaczenie, zwłaszcza w medycynie. Oba wyżej przedstawione materiały oscylują wokół 2 minut długości. Spot wideo ma za zadanie przyciągnąć uwagę, jednocześnie nie zanudzając odbiorcy. Każda ciekawość może zostać wyczerpana i nie muszą to być kilkunastominutowe filmy. Dobrym rozwiązaniem jest zaangażowanie lektora lub specjalisty, który uzupełniał będzie materiał wideo. Oczywistością jest, że podmioty branży medycznej mają wiele do zaoferowania. Warto jednak pamiętać o tym, aby nie były to zbyt długie monologi. W spotach wideo mniej oznacza więcej.

 

Jak prowadzić marketing odpowiedzialny społecznie? Poradniki i filmy instruktażowe

 

Każdy z nas chociaż raz w życiu obejrzał wideo instruktażowe, zaś poradniki już dawno przeniosły się także do internetu i to w formie filmów. Do takich rozwiązań sięgać może również branża medyczna, która dla wielu pozostaje tajemnicą.

 

Film promocyjno instruktażowy – NU-MED Grupa

Spoty wideo nie zawsze muszą być jedynie promocją. Coraz więcej firm dba o to, aby ich marketing był zaangażowany społecznie. Za taką formę możemy uznać właśnie filmy promocyjno-instruktażowe, które przybliżają sposób przeprowadzania leczenia przy okazji promocji instytucji. W przypadku Grupy NU-MED, za dostarczenie informacji o firmie odpowiada specjalistka w zakresie onkologii, dzięki czemu materiał staje się jeszcze bardziej wiarygodny.

 

 

Przykład ten to coś więcej niż tylko promocja. Nowotwór budzi wielki strach, przez co świadomość społeczeństwa w związku z samą chorobą, jak i leczeniem bywa bardzo niska.

Obecność lekarza w tym filmie zwiększa zaufanie do przekazywanych informacji. Co więcej, instruktaż może zmniejszyć towarzyszący wśród pacjentów strach.

 

Rak Piersi | Poradnik Twoje Zdrowie

Październik uznawany jest za miesiąc świadomości i profilaktyki raka piersi. W związku z nim powstaje wiele materiałów na temat walki z chorobą i sposobami jej zapobiegania. Spoty wideo w tym przypadku mogą być narzędziami real time marketingu.

Będąc bezpośrednio w branży, zapominamy czasami o tym, że nie wszyscy posiadają taką samą wiedzę jak my. Dlatego warto pamiętać o tych, którzy ciągle potrzebują bodźców, aby stawać się świadomymi obywatelami. Poradnik zrealizowany we współpracy z przychodnią NZOZ TWOJE ZDROWIE w Elblągu odchodzi od promocji na rzecz pacjentów, dbając tym samym o pogłębianie wiedzy wśród Polaków.

 

 

Oba wyżej wymienione filmy mogą zostać wykorzystane na wiele sposobów. Jednym z nich może być profil na social mediach, gdzie uwielbiane są krótkometrażowe materiały wideo, o czym świadczą badania. Buffer wykazał, że filmy cieszą się o 59% większym zainteresowaniem od pozostałych sposobów postowania.

 

Pokaż swoją historię za pośrednictwem filmów jubileuszowych

 

Rocznica to nie tylko powód do świętowania. To także pomysł na materiał wideo, który może być wykorzystany przy promocji. Branża medyczna to również szkoły, w których fachu uczą się przyszli specjaliści.

 

MEDYK w Elblągu | film jubileuszowy | technik farmaceutyczny | technik masażysta

W związku z jubileuszem na spot wideo zdecydował się elbląski MEDYK. Za sprawą krótkiego filmu w przejrzysty sposób przedstawiona została oferta szkoły policealnej. Pierwsze skrzypce w tym przypadku odgrywają ujęcia, dzięki którym słowa były zbędne. To one odpowiadają za prezentacje nie tylko oferty edukacyjnej, ale i szkoły jako zasobów i potencjału czekającego na przyszłych uczniów. Gotowy materiał nie musi służyć jedynie do publikacji w internecie lub na social mediach. Spoty takie jak ten mogą być również podstawą do promocji na dniach otwartych, czy targach naukowych, gdzie trafią do kandydatów.

 

 

Podsumowanie

 

Wszystkie wyżej wymienione materiały to sposób na prowadzenie zdrowego wideo marketingu. Dzięki filmom branża medyczna ma okazję do tego, aby być jeszcze bliżej pacjentów. Każdy z wcześniej wspomnianych form wideo dzięki swojej długości może trafić zarówno na profil w social mediach, jak i stronę internetową. W przypadku własnych witryn zamieszczenie filmu na swojej stronie głównej to szansa na to, aby zwiększyć liczbę konwersji o 80%.

 

Mówiąc o filmach, nie sposób pominąć rozwiązanie, które bezpośrednio związane jest ze streamingiem. YouTube jest drugą najczęściej odwiedzaną stroną internetową zaraz po wyszukiwarce Google. To między innymi na niej podczas oglądania materiałów wideo przeciętny Polak spędza średnio 16 godzin tygodniowo.

 

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak u Ciebie sprawdziłby się marketing, wideo poznaj bliżej naszą ofertę i dostępne w niej produkcje filmowe.