Statystyki wideo, czyli czy wideo się opłaca?

Statystyki wideo to jasny dowód na to, że wykorzystanie wideo w marketingu się opłaca. Badania przeprowadzone przez Wyzowl wykazują, że w 2021 roku w porównaniu do 2018 roku na oglądanie filmów poświęcamy 7,5 godziny tygodniowo więcej. Prognozy sygnalizują, że liczba ta ciągle będzie wzrastać. Biorąc pod uwagę statystyki oraz zachowania konsumentów, używanie wideo w marketingu jest opłacalne bardziej niż kiedykolwiek.

 

W SKRÓCIE: 

  • Prognozy na 2022 rok wskazują, że 88% odbiorców chce oglądać filmy tworzone przez marki. Z kolei specjaliści (99% ankietowanych), którzy prowadzili już wcześniej wideo marketing, po badaniach decydują się na kontynuowanie działań poprzez treści audiowizualne.
  • Wideo przyciąga ponad 300% większy ruch od pozostałych form content marketingu. Zamieszczenie filmu na stronie głównej zwiększa liczbę konwersji o 80%.
  • W 2022 roku YouTube jest najczęściej odwiedzaną platformą streamingową. w 77% reklama w tym serwisie przyniosła większy zwrot z inwestycji niż reklama telewizyjna.
  • Najlepsze wyniki dla wideo w marketingu wśród aplikacji społecznościowych osiąga Instagram. W porównaniu do Facebooka wskaźnik ogólnego zainteresowania jest wyższy o 0.76%.
  • Czytaj także: Marketing miejsca wideo. 10 pomysłów na markę miasta i nie tylko

 

SPIS TREŚCI:

 

Zachowanie konsumenta, a wideo marketing – badania, statystyki wideo

 

Zainteresowanie produktem prowadzi do tego, że poszukujemy jak najwięcej informacji na temat zarówno naszego przyszłego zakupu, jak i marki. Często sama jej obecność na danym środowisku pozwala nam na wyrobienie swojej opinii. Jak pokazują statystyki wideo zgromadzone przez Wyzowl, aż 88% zainteresowanych decyduje się na kupno danego produktu lub usługi po obejrzeniu filmu marki. 73% z nich preferuje krótkie filmy wyjaśniające tak zwane explainer wideo. 

 

statystyki-wideo-wyzowl

 

Jak podaje Droga-Do konsumenci bardzo dobrze reagują na słowo wideo. W badaniach dotyczących newslettera już samo jego użycie w tytule maila sprawia, że 19% odbiorców decyduje się na otworzenie wiadomości. Współczynnik klikalności w tym przypadku wzrasta blisko 60%.  

Wykorzystywanie filmów przez firmę wzbudza większe zaufanie wśród konsumentów. 57% odbiorców twierdzi, że są bardziej pewni zakupu online, gdy producent posiada własne filmy produktowe. Wybór tego rozwiązania przyciągnie nawet tych najmniej aktywnych odbiorców. Statystyki wideo prowadzone przez Wyzowl pokazują również, że 98% osób zainteresowanych produktem lub usługą ogląda wcześniej wspomniane explainer video. 

 

Na przewagę wideo marketingu w statystykach wpływa również fakt, że konsumenci najchętniej przesyłają materiały w formie wideo. Według danych Visual Capitalist w 2020 roku w ciągu jednej minuty do sieci trafiło ponad 347 tysięcy insta stories oraz 500 godzin filmów przesłanych przez użytkowników na YouTube. 

 

Kolejnym plusem przemawiającym w statystykach wideo na postawie badań Cadesign form jest to, że treści wideo przyciągają ponad 300% większy ruch od pozostałych form content marketingu. Co więcej, badania Video Explainers wykazały, że witryny, które na swojej stronie startowej posiadają wideo, mają 53 razy większą szansę na pojawienie się w proponowanych wynikach wyszukiwania przez Google. 

 

statystyki wideo videoexplainers

 

Wideomarketing w statystykach wypada coraz lepiej. Prawdopodobnie dzięki wzrastającemu zainteresowaniu klientów, które przynosi efekty. Stąd też kontynuowanie strategii wideo przez marketingowców. Aż 99% badanych potwierdziło, że będą wykorzystywać wideo w marketingu. Co więcej, 3 / 4 z nich zamierza utrzymać lub też zwiększyć inwestycję w tego rodzaju działania marketingowe. Inwestowanie w kampanię skutkuje tym, że w 2022 roku 88% odbiorców chce oglądać filmy tworzone przez marki. To 3% więcej niż w ubiegłym roku. 

 

Dobrze radzą sobie także treści sponsorowane, co pokazują kolejne wideo marketingowe statystyki. Według badań Tubular Insights w 2017 roku 64% konsumentów po obejrzeniu filmu decyduje się na zakup reklamowanego produktu lub usługi. Faktem jest również to, że liczba wyświetleń w przypadku filmów sponsorowanych na Facebooku wzrosła o 258%. Na YouTube wzrost zainteresowania szacuje się na 99%. W lipcu 2017 roku treści sponsorowane na przestrzeni miesiąca osiągnęły blisko 483 miliony wyświetleń. 

 

Wideo marketing prowadzony na YouTube

 

YouTube od 2012 roku króluje wśród najczęściej odwiedzanych stron internetowych. Nic dziwnego, że to właśnie na niej konsumenci poszukują wcześniej wspomnianych explainer video. Wideo marketing prowadzony na YouTube w badaniach wypada korzystniej od standardowych reklam telewizyjnych. W statystykach z 2016 roku podanych przez AdPresso w 77% reklama w serwisie YouTube przyniosła większy zwrot z inwestycji niż reklama telewizyjna. Wynika z tego to, że intensywniejsze działania w marketingu online niosą za sobą większe efekty. 

 

Według Similarweb w styczniu 2022 roku najpopularniejszą stroną streamingową jest YouTube. To na nim pojawia się najwięcej filmów w ciągu dnia. Kreatorem treści może być każdy. Bez względu na dziedzinę działalności. Ponad połowa filmów odtwarzana jest poprzez urządzenia mobilne. Wykorzystywanie wideo w marketingu i osadzenie go na platformach, takich jak YouTube pozwala także na bliższe poznanie odbiorcy. 

 

W statystykach opublikowanego wideo otrzymujemy informację o widzu. Jego wiek, płeć, miejsce logowania, a także zainteresowania. Od 2018 roku ilość dodawanych filmów wzrosła dwukrotnie. W badaniach Wyzowl to właśnie YouTube jest najczęściej używanym kanałem przez marketingowców, dzięki czemu w 2022 aż 88% badanych zdecyduje się na tą opcję. 

 

Badani w przedziale od 16 do 64 wieku do oglądania filmów najczęściej wykorzystują YouTube. 95.3% z nich chętnie ogląda filmy online. Co więcej, reklamy na YouTube są drugie pod względem wzrostu częstotliwości. Na przełomie roku ilość reklam na nim osadzonych wzrosła o 11.8%. 

 

statystyki wideo wydatki youtube

 

Zaraz po YouTube znajdują się przekazy promocyjne w social mediach. Warto zauważyć, że na nich również królują przekazy wykorzystujące filmy. Digiday twierdzi, że Facebook ma ponad 8 miliardów wyświetleń filmów dziennie, pomimo tego, że przeciętny Polak w ciągu doby spędza w aplikacji zaledwie 21 minut. Dodatkowo statystycy Facebooka podają, iż transmisje na żywo osiągają 6 razy więcej interakcji, niż zwykłe filmy

 

Treści publikowane w social mediach i ich odbiór

 

Wideo w marketingu ma ogromny wpływ także w mediach społecznościowych. Digiday  twierdzi, że Facebook ma ponad 8 miliardów wyświetleń filmów dziennie. Co ciekawe, 85 procent z nich jest oglądanych bez dźwięku. W przypadku Facebooka według Socialbakers film ma 148% ruchu organicznego od standardowych postów ze zdjęciem. Co ciekawe fotografie przyciągają mniejszą liczbę odbiorców niż linki, czy zwykłe wpisy. 

 

Facebook oprócz ruchów gromadzi także wyniki w czasie spędzonym na oglądaniu filmów. Statystyki wideo dotyczące tej platformy dowodzą, że w Polsce dzienna oglądalność filmów wynosi 100 milionów wyświetleń. Badania prowadzone przez Blue Corona w 2017 roku wykazały także, że ponad 65 milionów firm prowadzi konto na Facebooku. 

 

Pozostając w sferze mediów społecznościowych, statystyki wideo potwierdzają, że budowanie kampanii w social mediach ma sens. Pokazują to badania prowadzone przez Wyzowl. Wśród aplikacji, które notują najwyższą popularność wśród marketingowców, jest Tik Tok (14% względem poprzedniego roku). Przewagą Tik Toka nad pozostałymi mediami jest fakt, że 20% użytkowników zamyka film po 10 sekundach. Potencjał aplikacji widoczny jest także po sukcesach twórców, którzy prowadzą w niej swoje profile. Przykładem jest Khaby Lame, który dzięki popularności zdobytej na Tik Toku został twarzą najnowszej kampanii Hugo Bossa. 

 

Drugim na podium okazał się Instagram, gdzie od niedawna wprowadzone zostały Rolki (Instagram Reels), czyli trwałe posty z wideo podobne do standardowych relacji. Aplikację przynajmniej raz dziennie odwiedza 1 miliard użytkowników, z czego 200 milionów odwiedza kartę eksploruj

Zdjęcia dodawane na Instagramie otrzymują 23% więcej zaangażowania, niż te publikowane na Facebooku. Według statystyk wideo zgromadzonych przez Website Rating filmy mają jeszcze lepsze wyniki, bo aż 38% użytkowników reaguje na treści wideo publikowane na Instagramie. Nie dziwi zatem, że ogólny wskaźnik zaangażowania przypadający na post wynosi 1.16%, zaś na Facebooku zaledwie 0.27%. Pomimo że początkowym materiałem dodawanym na Instagramie były zdjęcia, w statystykach na 2022 rok wideo wypada lepiej. Filmy osiągają najwyższy ogólny wskaźnik zaangażowania (1.87%). Dla porównania standardowe posty są na poziomie 1.11%. 

 

Facebook nadal wygrywa, chociażby w liczbie aktywnych użytkowników. Dziennie korzysta z niego prawie 3 miliardy osób. Co ciekawe największą aktywność odnotowuje się w czwartki i piątki. W przypadku wpływu Facebooka na decyzje osób z niego korzystających, aż 44% przebadanych konsumentów przyznaje, że treści, które do nich docierają, wpływają na ich zachowania zakupowe. Statystyki podane przez Website Rating wykazują, że 26% osób, które kliknęły w baner zdecydowało się na zakup produktu. Wynikać to może z ilości interakcji, jakie podejmowane są przez użytkowników. Pomimo optymalnie krótkiego przebywania na Facebooku (w USA to średnio 33 minuty) w ciągu 60 sekund internauci generują aż 4 miliony polubień. 

 

Pokolenia XYZ a statystyki wideo

 

Zgromadzone dane i prowadzone na ich podstawie statystyki wideo zajmują się także pokoleniami XYZ. Dane z Affde pokazują, że Generacja Z jest największym fanem przekazów umieszczanych w mediach społecznościowych. 59% tak zwanych “Zetek” przekazy wideo odtwarzają właśnie na social mediach. Swojej wiedzy szukają również na YouTube, gdzie odpowiedzi na swoje pytania szuka 80% badanych

Millenialsi o wiele bardziej eksploatują treści na You Tube. 70% pokolenia Y wykorzystuje dodane tam filmy, jako poradniki. Dzięki wideo dowiadują się, jak zrobić coś nowego lub zasięgnąć informacji na temat zainteresowań. Aż 54% Millenialsów codziennie loguje się na YouTube. Dodatkową ciekawostką jest to, że 10% z nich używają programów blokujących reklamy, zaś 29% ogląda je bez ich wyłączania.  

Najbardziej wprawiona w boju generacja X to osoby, która rejestruje 1,5 miliarda wyświetleń dziennie. Obejrzane wcześniej filmy przekazują dalej poprzez Facebooka lub Twittera. 

 

Chcesz zrobić wideo? Pomożemy Ci!

 

Jak wskazują powyższe dane, wideo w marketingu zwłaszcza to publikowane w mediach społecznościowych, jest ogromną szansą dla firm, które szukają rozwiązania dla swoich kampanii. Ciągle zmieniający się rynek i coraz to nowsze kanały komunikacji stawiają wyzwania, z którymi warto się mierzyć. Wiele z nich przynosi korzyści, nie tylko w formie lepszych wyników sprzedaży, ale i ogólnego wizerunku marki. Dlatego jeśli jeszcze w swoich działaniach marketingowych nie wykorzystałeś wideo – czas to zmienić.

Pomożemy! Zobacz, co możemy dla Ciebie zrobić: produkcje filmowe.